poniedziałek, 3 kwietnia 2017

30 Jak zmienić złe nawyki finansowe?



Dostępnych jest wiele publikacji na temat inteligencji finansowej, rozsądnego gospodarowania pieniędzmi oraz sposobów na zwalczanie złych i wytwarzanie dobrych nawyków w tym zakresie. Ze względu na gwałtowne przemiany ekonomiczne i społeczne związane z transformacją ustrojową PRL w III RP, zaobserwować można wiele prawidłowości, związanych z zachowaniami ekonomicznymi ludzi. Podejście do pieniędzy pokoleń wychowanych w poprzednim ustroju jest inne niż dzisiejszej młodzieży. By móc w pełni korzystać z dobrodziejstw gospodarki rynkowej oraz być gotowym na pojawiające się pułapki i utrudnienia, trzeba pewne kwestie na nowo zdefiniować. Niezbędne jest również zastosowanie w praktyce określonych metod działania.


Co może być pomocne w osiągnięciu bogactwa?


-         planowanie
Wiele osób podejmuje decyzje zakupowe, kierując się często zachciankami i impulsami. Nie planują swoich długofalowych celów finansowych i mają kłopoty ze spłatą bieżących zobowiązań. Ich wózek w sklepie jest jednak pełen niepotrzebnych produktów, a szafa w domu pęka w szwach od nienoszonych ubrań. Ułożenie planu na najbliższy miesiąc, kwartał czy rok pomaga panować nad wydatkami.

-         branie pod uwagę wszystkich wydatków (nawet najmniejszych)
Bardziej świadome osoby rozbijają budżet w przeliczeniu na pojedyncze dni, by wiedzieć kiedy „przystopować” z zakupami. Codzienne kupowanie np. małych przekąsek w drogich sklepach czy jedzenia na stacji benzynowej, przemnożone przez liczbę dni w roku, generuje duży koszt. Przydatne jest uzyskanie innej perspektywy i spojrzenie na to, ile pieniędzy w roku wydaje się na takie rzeczy. Alternatywą jest np. szykowanie jedzenia do pracy dzień wcześniej, w domu (niższym kosztem).

-         oszczędzanie na nieprzewidziane wydatki
W życiu pojawiają się nagłe sytuacje, w których konieczne jest wyłożenie kilkuset czy nawet tysiąca złotych. Z pozoru drobne naprawy samochodu czy wyposażenia mieszkania potrafią niejednokrotnie pochłonąć połowę pensji. Warto przygotować sobie mały zapas gotówki na „czarną godzinę”. W razie wyczerpania tej rezerwy, można skorzystać z internetowej chwilówki bez oprocentowania. Więcej szczegółów tutaj www.kobietazkasa.pl.

-         gromadzenie środków na emeryturę
Gdy jesteśmy piękni, młodzi i zdolni do pracy, mamy najwięcej energii na korzystanie z życia. Zdarza się, że nasze dochody nie doganiają planów dotyczących kolejnych wydatków. Warto wówczas spojrzeć na sytuację materialną starszych członków rodziny i rozważyć decyzję o odłożeniu środków na jesień życia.

-         ograniczenie kosztów związanych z nieruchomością
Przez wiele lat panowała w naszym kraju moda na zakup mieszkania dla całej rodziny bądź budowy domu dla wielu pokoleń. Ze względu na coraz częstsze migracje w celach zarobkowych czy studia poza miejscem zamieszkania, warto rozważyć zamianę nieruchomości na mniejszą lub wynająć komuś jej część. Niezagospodarowana przestrzeń potrafi generować znaczne koszty utrzymania.

-         unikanie ryzykownych inwestycji
Na rynku finansowym dostępnych jest wiele podmiotów, oferujących pośrednictwo w zarabianiu na giełdzie. Jeżeli tego typu propozycje są niespodziewanie korzystne, warto uważnie przeczytać umowę, zanim się ją podpiszę. Wiele było przypadków, w których ludzie przez swoją chciwość idącą w parze z naiwnością, tracili oszczędności całego życia.

Powyższe wskazówki to jedynie część niezbędnej wiedzy, by – finansowo – stąpać twardo po ziemi. Zdobywanie informacji w tym zakresie oraz wdrażanie ich w życie, prędzej czy później, przyniesie pozytywne skutki i pozwoli na spokój finansowy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz