poniedziałek, 14 listopada 2016

Mocne i słabe strony podatku liniowego


Płacenie podatków to nieunikniony element życia każdego obywatela; niezależnie od tego, czy jest zatrudniony w firmie czy prowadzi własną działalność. Aby zoptymalizować koszty generowane przez ten obowiązek, warto wybrać najbardziej dla siebie odpowiednią formę opodatkowania. Jak w tej kwestii przedstawia się tzw. podatek liniowy?


Parę słów o podatku liniowym


„Jeden podatek”, czyli inaczej podatek liniowy oznacza formę opodatkowania z jednolitą stawką. Aktualnie wynosi ona 19%. Taki sposób rozliczania podatku zakłada, że wysokość należnej opłaty jest proporcjonalna do kwoty podstawowego opodatkowania. W Polsce ryczałt ten może być stosowany zarówno do osób fizycznych, jak i prawnych.


W przypadku podatku liniowego należy przede wszystkim pamiętać, że jego opłacalność zaczyna się dopiero po przekroczeniu drugiego progu podatkowego, związanego z osiągnięciem przychodu 85.528 zł.


Podatek liniowy – dlaczego nie warto z niego skorzystać

Główną wadą podatku liniowego jest brak możliwości uzyskania kwoty wolnej od opłat, jak to ma miejsce w przypadku innych form opodatkowania. Ponadto, wybierając „liniowo”, stracisz dostęp do wielu ulg podatkowych, takich jak na przykład ulgi na dzieci czy na internet. Nie będziesz także mógł rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Pamiętaj, że będziesz również musiał prowadzić księgę przychodów i rozchodów oraz składać specjalną deklarację PIT-26L.


Kiedy podatek liniowy jest dobrym pomysłem

Jeśli nie jesteś pewny, ile twoja firma zarobi przez najbliższy rok, podatek liniowy będzie dla ciebie świetnym rozwiązaniem. Gdy przedsiębiorstwo nie przyniesie oczekiwanych przychodów, nie będziesz zobowiązany do pokrywania kosztów opodatkowania. Natomiast w sytuacji, gdy biznes zaowocuje sporym przychodem, nie będziesz musiał martwić się o wyższą kwotę podatku. Cały czas pozostaje ona niezmienna.


Ponadto, podatek liniowy zwalnia cię z konieczności pamiętania czy wyliczania jakichkolwiek innych kwot. Oszczędzisz więc sporo czasu i pracy na przykład przy szacowaniu progów w skali podatkowej.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz