środa, 16 listopada 2016

Ecodriving, czyli jak zaoszczędzić na paliwie


Gdyby ktoś zaproponował ci wybranie metody, która zapewnia spadek zużycia paliwa nawet o 15% - skorzystałbyś? Innymi słowy – czy twoja jazda samochodem jest „eko”? Ecodriving to pojęcie znane niemal każdemu kierowcy. Tańsze zużycie paliwa i styl jazdy przyjazny środowisku to tylko niektóre z zalet tej techniki. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?


Ecodriving – moda czy przejaw zdrowego rozsądku?



Ecodriving przywędrował do nas ze Szwecji – to tam, już na początku lat 90., zauważono szereg zalet wynikających z ekologicznego prowadzenia pojazdów. W Polsce technika ta jeszcze kilka lat temu miała tylu entuzjastów, co sceptyków, ale z biegiem czasu możemy zauważyć coraz bardziej przychylne opinie doświadczonych kierowców.


Ecodriving to bowiem nic innego, jak pewna kultura czy styl prowadzenia samochodu, który nie generuje dużych wydatków prowadzenia samochodu, a ponadto pozytywnie wpływa na niższą emisję dwutlenku węgla do powietrza.


Kilka prostych nawyków pozwala zaoszczędzić pieniądze



Aby stać się „profesjonalnym” ekologicznym kierowcą, będziesz potrzebował nieco wprawy, ale nauka nowego stylu jazdy na pewno nie zajmie dużo czasu. Zdecydowanie warto jednak zmienić kilka swoich nawyków, by już po paru tygodniach zauważyć znaczące odciążenie portfela.


Ekonomiczna jazda pozwoli nam zaoszczędzić od 15% do 25% zużywanego paliwa. Oczywiście oszczędności będą wzrastały, gdy nasza jazda stanie się coraz bardziej płynna i ekologiczna.


Krótka lekcja ecodrivingu



Naukę ecodrivingu powinieneś zacząć przede wszystkim od zadbania o stan swojego samochodu. Wyrównaj ciśnienie w ogumieniu, skontroluj filtr powietrza oraz paliwa i usuń niepotrzebne elementy znajdujące się na aucie, jeśli aktualnie ich nie używasz (np. bagażnik rowerowy na dachu).


Następnie poznaj kilka zasad ecodrivingu. Naucz się ruszać szybko i dynamicznie oraz energicznie zmieniać biegi. Staraj się także osiągać maksymalną prędkość przy możliwie jak najwyższym biegu. Ponadto, unikaj gwałtownego hamowania – zdecydowanie lepiej jest wcześnie zacząć łagodnie zmniejszać prędkość.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz