poniedziałek, 7 listopada 2016

Ile kosztuje utrzymanie dziecka w Polsce?



Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaką część swojej miesięcznej wypłaty przeznaczasz na wychowanie dziecka? Czasami, w ferworze codziennych kalkulacji, nie analizujemy, ile pieniędzy wydajemy wyłącznie na nasze pociechy. Jeśli chciałbyś lepiej zrozumieć, jak kształtuje się podział dziecięcych wydatków, sprawdź interesujący raport na ten temat.


Elementarz kosztów (nie tylko) przyszłego rodzica

W zeszłym roku Biuro Informacji Kredytowej zleciło firmie MillwardBrown wykonanie bardzo ciekawej ankiety. Badanie dotyczyło zestawienia wydatków przeznaczanych na dzieci; w zależności od rodzajów kosztów oraz wieku potomstwa. Przedstawiony raport kształtuje przede wszystkim bardzo pozytywny obraz polskiej matki, która oprócz wychowywania pociech bierze na siebie rolę głównego „finansisty” domowego. To właśnie głównie mamy były respondentkami omawianego badania.

Jak wynika z ankiety, średni koszt utrzymania dziecka do 19. roku życia wynosi 607 zł miesięcznie. Warto wspomnieć, że natężenie wydatków znacząco zmienia się w zależności do wieku malucha; to oczywiste, że im syn czy córka jest starsze, tym inne ma potrzeby.

Najwięcej wydajemy na jedzenie

Jak zatem przedstawia się wykres kosztów? Według ankiety, zdecydowanie najbardziej znaczącą część wydatków stanowi jedzenie. Co ciekawe, o wiele więcej pieniędzy na żywność wydają rodzice urodzeni w latach 1948-1966, niż ich młodsi koledzy.

Kolejnym sporym wydatkiem w dziecięcym budżecie są ubrania; ich koszt rośnie wraz z wiekiem malucha. Następną dużą pozycją w opisywanym zestawieniu stanowią wydatki dotyczące zajęć szkolnych. Koszty ponoszone z powodu opieki zdrowotnej lub leczenia nie zajmują dużej części budżetu – zaraz za nimi plasują się opłaty za zabawki oraz tzw. zachcianki.

Jak natomiast przedstawia się podział wydatków ze względu na wiek malucha? Wydawać by się mogło, że to najmłodsze pociechy wymagają największej finansowej inwestycji. Jak jednak pokazują badania, to właśnie dzieci w wieku 10-12 lat generują najwięcej kosztów; głównie związanych z zakupem ubrań, jedzenia oraz zajęciami szkolnymi.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz