poniedziałek, 19 września 2016

Kredyt hipoteczny – lista potrzebnych dokumentów


Postanowiłeś wreszcie kupić wymarzony dom lub mieszkanie. Zebrane oszczędności nie wystarczają jednak na pokrycie całej kwoty – decydujesz się więc wziąć potrzebny kredyt hipoteczny. Wymagane dokumenty i proces negocjacji z bankiem nie musi być tak skomplikowany, jak ci się będzie na początku wydawało. Przeczytaj, co dokładnie jest ci potrzebne do złożenia wniosku o kredyt hipoteczny.


Tożsamość kredytobiorcy

Pierwszym plikiem danych, które musisz dostarczyć do banku, są informacje osobowe o tobie oraz wszystkich kredytobiorcach, a zatem:
·         kserokopia dowodu osobistego,
·         inny dokument tożsamości,
·         potwierdzoną notarialnie treść intercyzy, jeśli znajdujesz się w związku małżeńskim,
·         gdy jesteś po rozwodzie lub w separacji, bank będzie potrzebował orzeczenia sądu.

Dochody kredytobiorcy

Kolejny punkt na liście wymaganych dokumentów to informacje związane z twoimi dochodami. W sytuacji, gdy jesteś zatrudniony na umowę o pracę (na czas określony lub nieokreślony) lub prowadzisz własną działalność gospodarczą, bank zazwyczaj przyzna ci najwyższą zdolność kredytową. Nieco gorsze warunki otrzymają osoby pracujące na umowę o dzieło lub umowę zlecenie. Trzeba wtedy dostarczyć m.in. kopię obecnie trwającego kontraktu lub wszystkich ukończonych w przeciągu dwóch ostatnich lat.

Inne zobowiązania finansowe

Bank mierzy zdolność kredytową również poprzez sprawdzenie twoich obecnych lub minionych zobowiązań. Jeśli zaciągałeś w przeszłości inny kredyt lub pożyczkę i nie spłaciłeś ich w terminie, instytucja finansowa może odrzucić twoje zgłoszenie. Dlatego, zanim udasz się do banku w celu negocjacji warunków kredytowych, koniecznie podreparuj swój wizerunek płatnika i ureguluj wszystkie zaległe płatności.

Dokumenty dotyczące nieruchomości

Gdy decydujesz się kupić nieruchomość na rynku wtórnym, zbierz m.in. odpis z księgi wieczystej i akt własności mieszkania. Zakup domów na rynku pierwotnym wiąże się m.in. z przedłożeniem w banku:
·         prawomocnego pozwolenia na budowę,
·         KRS dewelopera,
·         umowy z deweloperem,
·         odpisu z księgi wieczystej gruntu, na której znajduje się nieruchomość.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz