czwartek, 8 września 2016

4 tricki, jak oszczędzać na jedzeniu



Jedna czwarta dochodów – tyle, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętna polska czteroosobowa rodzina wydaje na jedzenie. Co zrobić, by zakupy spożywcze były wciąż tej samej jakości, ale kosztowały nas mniej? Sprawdź, jak w 4 prostych krokach zaoszczędzić na posiłkach nawet do kilkuset złotych miesięcznie.


Na zakupy wybieraj się z listą


Ile razy łapałeś się na tym, że szukając jednego produktu, brałeś z półki kilka dodatkowych, zupełnie bez potrzeby – tylko dlatego, że akurat tamtędy przechodziłeś? Wszystko za sprawą „kupowania oczami” – efektu bardzo popularnego w supermarketach. I tak, zamiast kilkunastu, twój rachunek liczył kilkadziesiąt złotych. Aby tego uniknąć, przed wybraniem się na zakupy stwórz listę potrzebnych artykułów na najbliższy tydzień.

Kupuj hurtowo


Woda, cukier, mąka czy konserwy to produkty, które mają długą datę ważności spożycia. Jeśli więc podczas zakupów zauważysz dużą obniżkę cen na któreś z tych towarów, nie wahaj się kupić więcej, niż początkowo potrzebowałeś. Takie uniwersalne artykuły wykorzystasz prędzej czy później; nie ma więc mowy o marnowaniu jedzenia.

Mroź, przechowuj, wekuj


Robiąc mrożonki i przetwory nie tylko zachowamy właściwości zdrowotne produktów, ale również zaoszczędzimy sporo jedzenia. Masz w domu zbyt dużo owoców? Zrób z nich pyszne dżemy; w zimie będziesz się nimi zajadać. A może zostało ci więcej mięsa, którego na pewno nie zjesz przez następne kilka dni? Zamroź je; w ten sposób nie straci ono żadnych wartości odżywczych, a po rozmrożeniu smak pozostanie ten sam.

Naucz się gotować


Wizyty w kawiarni, restauracji fast food czy nawet kupowanie gotowych lunchów w pracy pochłaniają ogromne ilości pieniędzy. A przecież domowe posiłki są o wiele zdrowsze, smaczniejsze i tańsze! Gotowanie naprawdę nie musi być trudne i czasochłonne. W sieci znajdziesz tysiące przepisów na szybkie i proste w wykonaniu dania, które nie dość, że przyniosą ulgę twojemu portfelowi, to jeszcze sprawią ci wiele satysfakcji z nowo zdobytej umiejętności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz