środa, 5 lipca 2017

Jaki środek płatniczy za granicą?



Wakacje za granicą zobowiązują nas do płacenia za wszystkie usługi oraz artykuły tam zakupione w obcej dla nas walucie. Warto jeszcze przed wyjazdem zastanowić się, jaki środek płatniczy będzie dla nas najbardziej w tym przypadku korzystny.

Gotówka

Chyba najczęściej wybierany środek płatniczy który wybieramy decydując się na zagraniczny wyjazd. Pieniądze właściwe dla naszego kraju wymieniamy w kantorze — w Polsce lub już będąc na miejscu — i za wszystkie swoje zakupy płacimy drogą "bezpośrednią". Wymiana gotówki w kantorze z pewnością będzie jednak sporym ograniczeniem. Trudno przecież do końca przewidzieć ile pieniędzy będziemy ostatecznie potrzebować na wakacjach. Kantor wydaje się również najmniej korzystnym rozwiązaniem pod względem finansowym. To on narzuca największe prowizje w stosunku do kupującego, czy też sprzedającego walutę. Jeśli chcemy wymieniać pieniądze za pośrednictwem kantoru, musimy być również na bieżąco z kursem.

Posiadanie gotówki na wakacjach wiąże się również z ryzykiem kradzieży. Będąc na obcym terenie, jesteśmy potencjalnie bardziej narażeni na kieszonkowców, czy złodziei.

Karta w polskich złotych


Wyjeżdżając za granicę, równie dobrze możemy się posługiwać zwykłą kartą bankową, którą mamy przypisaną do swojego polskiego konta. Przy wykonywaniu płatności taką drogą, następować będzie przewalutowanie na walutę lokalną. Waluta będzie liczona według średniego kursu bankowego, który nie zawsze musi się okazać dla nas korzystny. Warto również pamiętać, że za transakcje z przewalutowaniem bank często pobiera również dodatkową prowizję.

Karta walutowa


W tym przypadku dużo zależy od kraju, do którego wybieramy się na wakacje, a także samej oferty banku, z jakiej korzystamy. Z pewnością jednak to właśnie to rozwiązanie jest tym najbardziej korzystnym. Dysponując gotówką na swoim koncie walutowym — zgodnym z pieniądzem lokalnym — nie musimy się obawiać o zmiany kursu, przewalutowanie, czy też zwyczajnie o możliwość łatwego wykradzenia pieniędzy. W przypadku karty walutowej nie mamy do czynienia z kosztownym przewalutowaniem ani prowizjami za wykonanie takich transakcji. Warto jednak dokładnie przyjrzeć się ofercie banku, z której będziemy korzystać, gdyż to właśnie od niej zależeć będą ostateczne koszty transakcji w obcej walucie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz