środa, 17 sierpnia 2016

Ile kosztuje i jak wygląda założenie własnej działalności?



Postanowiłeś założyć swoją działalność gospodarczą. Nastawiony optymistycznie zaczynasz sprawdzać proces otwarcia firmy i nagle straciłeś cały entuzjazm. Jak sfinansować rozpoczęcie przedsiębiorstwa i jak ułatwić skomplikowane procedury? Przeczytaj kilka przydatnych porad na ten temat. Założenie własnej działalności nie musi być tak trudne, jak ci się wydaje!

Biznesplan


Sam genialny pomysł nie wystarczy, by zaplanować swój biznes od początku do końca. Aby twoja firma miała silne podstawy na dobry start, stwórz odpowiedni biznesplan. Jest to dokument opisujący twoją działalność, który powinien także analizować rynek oraz prognozować finanse. Biznesplan zawiera następujące elementy:
·         charakterystykę przedsięwzięcia, produktów/usług i rynku,
·         strategię marketingową,
·         plan finansowy,
·         plan rozwoju firmy.

Nie zapomnij również o wybraniu nazwy i logo, a także kupnie pieczątki - cena zazwyczaj waha się w granicach 30 zł.

Wniosek i wizyty w urzędach


Aby sformalizować własną działalność gospodarczą, niezbędne jest złożenie kilku wniosków w urzędach. Pierwszy krok to podanie CEIDG-1 – musi się ono znaleźć w Urzędzie Gminy. Dokument ten zawiera m.in:
·         wniosek o nadanie numeru NIP oraz REGON,
·         dane o numerze konta bankowego,
·         podanie o formę opodatkowania i zgłoszenie płatników składek ubezpieczeniowych.

Następnie czeka cię wizyta w Urzędzie Skarbowym (NIP, REGON), czy Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Na końcu nie zapomnij też o wyborze odpowiedniej formy opodatkowania.

Koszt takiej dokumentacji waha się w granicach kilkudziesięciu złotych. Pamiętaj, że większość wniosków możesz złożyć online.

Konto bankowe


Założenie działalności gospodarczej wiąże się z otwarciem osobnego rachunku bankowego. Wymóg ten dotyczy zwłaszcza tych firm, które są vatowcami lub ich budżet przekracza 150 tys. euro. W zależności więc od potrzeb twojego przedsiębiorstwa wybierz najlepszy typ rachunku. Ceny otwarcia takiego konta mogą wynosić nawet do 200 zł. Można znaleźć jednak dobre propozycje bankowe, które nie wymagają żadnych początkowych kosztów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz