niedziela, 18 lutego 2018

Dlaczego warto dbać o swoją historię kredytową?


Kiedy staramy się o kredyt, chcemy zrobić zakupy na raty lub otrzymać kartę kredytową nasze dane są zawsze przesyłane do Biura Informacji Kredytowej (BIK). Dlaczego warto dbać o swoją historię kredytową? Zapraszamy do lektury!

Co to jest?



Historia kredytowa to dane zgromadzone przez Biuro Informacji Kredytowej na temat wszystkich naszych produktów kredytowych (już spłacone i aktualnie spłacane kredyty, zakupy na raty oraz debety i limity na koncie i kartach kredytowych). Pamiętajmy, że na historię kredytową mają także wpływ wszystkie poręczone przez nas kredyty i pożyczki.

Dobra historia



Przed udzieleniem kredytu bank (lub inna instytucja finansowa współpracująca z BIK) musi oszacować ryzyko, z jakim wiąże się pożyczenie nam pieniędzy. Kiedy składamy wniosek, bank wysyła do BIK zapytanie o naszą historię kredytową. Jeśli wszystkie dotychczasowe zobowiązania zawsze spłacaliśmy w terminie, wówczas nasza historia kredytowa jest dobra, a bank zakłada, że kolejny kredyt także spłacimy na czas i nie będziemy mieli problemu z otrzymaniem zgody.

Nasze dane są przesyłane do BIK za każdym razem, kiedy staramy się o uzyskanie jakiegoś produktu lub usługi kredytowej w banku lub innej instytucji finansowej. W informacjach z BIK widać również ile mamy aktualnie kredytów i jaką sumę mamy do spłaty. Informacje o tym, czy dotrzymujemy terminów naszych zobowiązań spływają tam regularnie - dane te są aktualizowane minimum raz w tygodniu, aż do całkowitej spłaty zobowiązania.

Informacje o kredytach są przetwarzane w BIK przez cały okres ich spłaty. Dane o już spłaconych kredytach stają się niewidoczne - chyba, że wyraziliśmy zgodę na ich dalsze przetwarzanie. Warto to zrobić, ponieważ dzięki temu możemy budować i pokazywać dobrą historię kredytową. Bez takiej zgody terminowo spłacony kredyt znika z naszej historii i nie może być wykorzystany jako działający na naszą korzyść.

Zła historia



Jeśli nie spłacaliśmy kredytu w terminie, wówczas dane na jego temat mogą być przetwarzane bez naszej zgody przez 5 lat, pod warunkiem, że opóźnienie w spłacie kredytu wynosiło ponad 60 dni i minęło 30 dni od momentu, kiedy instytucja finansowa, w której mamy dane opóźnienie, poinformowała nas o zamiarze przetwarzania tych danych.

Historia kredytowa jest niezwykle ważną wskazówką dla wszystkich instytucji finansowych. Klienci, którzy mieli kłopoty z terminowym uiszczaniem spłat muszą liczyć się z tym, że zostaną potraktowani jako bardziej ryzykowni. Kredytodawca może założyć, że problem się powtórzy i zażąda dodatkowych zabezpieczeń, podniesie oprocentowanie kredytu, a nawet odrzuci wniosek.

Najlepszą receptą na dobrą historię kredytową jest terminowe regulowanie wszystkich zobowiązań oraz rozsądne zaciąganie kolejnych. Dodatkowo warto czytać blogi finansowe i być na bieżąco ze zmianami. Polecamy blog - Pożyczki dla Kobiet !!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz