wtorek, 20 grudnia 2016

Wydatki świąteczne - jak zmieścić się w budżecie


Okres świąteczny to czas, w którym szczególnie narażeni jesteśmy na dodatkowy stres związany z organizacją Wigilii czy zakupem prezentów. Warto więc odpowiednio wcześniej zaplanować swój budżet oraz stworzyć konkretny plan działania, który będziemy konsekwentnie wdrażać w życie. Właśnie po to, by w Wigilię móc cieszyć się pozytywnymi emocjami, obecnością bliskich osób – nie dajmy się zwariować w dniach ją poprzedzających. Matematyka i logistyka pozwolą zmieścić się w każdym budżecie – zapraszamy do lektury.


Matematyka


Dzielenie i mnożenie: świąteczny budżet podziel na prezentowy i spożywczy.


Budżet na prezenty: na kartce pomnóż liczbę osób, które masz w tym roku do obdarowania, przez kwotę, którą wydaje ci się, że będziesz w stanie wydać na każdą z nich. Warto też od razu przy danej osobie napisać wstępne propozycje prezentów. Taką listę najlepiej jest mieć zawsze przy sobie i zapisywać pomysły od razu, jak tylko wpadną nam do głowy.


Budżet na jedzenie: najpierw wypisz potrawy, które w tym roku zagoszczą na stole oraz zapisz liczbę osób, które przy nim zasiądą. Następnie zrób szczegółową listę zakupów, jednocześnie sprawdzając bieżący stan szafek. Z każdego przepisu wypisz, wraz z ilościami i cenami, te produkty, których nie masz w domu. Ceny produktów można znaleźć w internecie, niektóre na pewno są w pamięci, można je też spisać bezpośrednio z półek w sklepie podczas zwykłych zakupów. W ten sposób otrzymujemy kwotę budżetu spożywczego.


Dodawanie: zsumuj kwotę na prezenty z tą na zakupy spożywcze. Jeśli suma swobodnie mieści się w naszych możliwościach finansowych – do dzieła! Jeśli jednak otrzymana kwota
na styk wykorzystuje nasze grudniowe fundusze lub je przewyższa, oznacza to,
że należy odjąć kilka złotych ze składki prezentowej na daną osobę oraz zweryfikować menu (zamiast dwóch ciast i trzech rodzajów śledzi, zrobić po jednym). Przelicz zmodyfikowane wydatki i w razie konieczności modyfikuj je tak długo, aż będą się mieścić w twoich możliwościach finansowych.


Można też do sprawy podejść od drugiej strony: na kartce napisz, jaką kwotą całościową dysponujesz na święta i ile chcesz przeznaczyć na prezenty oraz zakupy spożywcze. Kwotę podziel przez liczbę osób, które masz w tym roku do obdarowania i w ten sposób otrzymasz limit wydatków na osobę - trzymaj się go podczas zakupów! Podobnie zrób z funduszem spożywczym: na kartce napisz, jaką kwotą wydaje ci się, że dysponujesz. Policz i wypisz ile potraw i dla ilu osób chcesz przygotować. Zrób szczegółową listę zakupów opisaną powyżej. Sprawdź, czy obie kwoty są takie same. Jeśli nie – modyfikuj tak kwotę swojego budżetu, jak i listę potraw, aż uzyskasz wypłacalną równowagę.

Logistyka
Niezależnie od tego, czy po prezenty, czy artykuły spożywcze – na zakupy zawsze idź najedzony, z listą i długopisem w ręku. Wykreślaj produkt po produkcie, ignoruj promocje na rzeczy, których nie potrzebujesz, a po wykreśleniu wszystkich pozycji z listy zdyscyplinowanym i żołnierskim krokiem pomaszeruj do kasy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz